Beton w kuchni- zastosowanie, porady, inspiracje

Beton jest wszechstronnym materiałem budowlanym. Znajduje także zastosowanie do aranżacji wnętrz. Nadaje minimalistycznego, industrialnego charakteru, dlatego jest często wykorzystywany przez architektów w  projektach nowoczesnych przestrzeni i budynków przemysłowych. Dla wielu osób kojarzy się jedynie z fundamentami i zimnymi budowlami. Tymczasem umiejętnie zastosowany beton, może być użyty do aranżacji niemal każdego wnętrza, nadając mu niepowtarzalnego charakteru. 

Jaka jest historia betonu?

Wynaleziony w Asyrii, następnie używany w starożytnym Rzymie. Nazywany sztucznym kamieniem stworzonym przez człowieka. Znacząco przyczynił się do rozwoju architektury. Za czasów cesarstwa rzymskiego był mieszaniną piasku, wody, drobnych kamieni i zaprawy wapiennej. Obecnie beton architektoniczny zamiast tradycyjnego cementu ma w składzie inne rodzaje spoiw. Dzięki temu jest estetyczny i zachowuje przy tym taką samą wytrzymałość na warunki środowiskowe jak tradycyjny beton. Beton jest trwałym materiałem budowlanym. Wiele starożytnych budynków takich jak kopuła Panteonu, mosty czy akwedukty, przetrwało do dziś. Obecnie trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek budowę bez użycia betonu. 

Betonowe płyty dla architekta

Trwały, elegancki i łatwy w utrzymaniu – to tylko niektóre zalety betonu. Płyty betonowe nadają się na zewnątrz i do wnętrz. Mogą być stosowane na ścianach, podłogach, posadzkach, czy w ogrodzie. Beton można bejcować, uszczelniać, polerować, zmieniać jego klasyczny szary odcień, wzór oraz teksturę. Płyty z betonu architektonicznego o wysokich walorach estetycznych, to prosty sposób na dodanie klasy i nowoczesności. 

Jak wykorzystać beton architektoniczny w kuchni?

Beton jest łatwy w utrzymaniu. Doskonale sprawdzi się w kuchni, unowocześniając ogólny wygląd Twojego domu. Jako wytrzymały materiał jest odporny na wodę i wysokie temperatury. Możesz zastosować płyty betonowe na podłodze, ścianach oraz jako blaty kuchenne. Jeśli posiadasz kominek, warto rozważyć kominek z maskowaniem betonowym. Jest łatwy w projektowaniu i nadaje przestrzeni indywidualny charakter. Jeśli boisz się, że beton jest zbyt surowy dla Twojej kuchni, rozwiązaniem może okazać się połączenie go  z innymi materiałami np. drewnem, które złagodzi jego chłodny, ascetyczny wygląd. Poniżej przedstawiamy przykładowe pomysły, na aranżację kuchni z użyciem płyt betonowych.

10 inspiracji betonem dla Twojej kuchni :

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10